برج ساعت تفلیس

برج ساعت یکی از زیباترین جاذبه­‌های گردشگری پایتخت گرجستان است که توسط یکی از صنعتگران محلی به نام ریزو گابریازده ساخته شده است. تمام قطعات و اجزای این ساعت و برجی که بر روی آن قرار گرفته است کار استادکاران و صنعتگران محلی گرجستان است و از این نظر یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه­‌های گردشگری شهر تفلیس به شمار می­‌رود. در هر ساعت گردشگرانی که از محل قرارگیری این جاذبه گردشگری بازدید می­‌کنند فرصت آن را خواهند داشت تا از نزدیک شاهد نواخته شدن ضرب آهنگ این ساعت زیبا باشند. علاوه بر این در ظهر و ساعت 7 غروب هر روز زنگ به خصوص این ساعت که با نام چرخه زندگی مشهور است نواخته می­‌شود. در این ساعات از شبانه روز این جاذبه گردشگری میزبان تعداد زیادی از گردشگران خارجی است که برای تجربه این لحظه زیبا در روبه‌روی برج ساعت گرد آمده‌­اند.

برج ساعت یکی از جوانترین ساختمان‌ها و در عین حال نماد اصلی تفلیس قدیم است. این برج ساعت افسانه ای انگار از میان داستان های پریان یا از یک صحنه نمایش عروسکی آمده باشد. استاد نمایش‌های عروسکی رزو گابریادزه(کارگردان عروسکی، نمایشنامه نویس؛ -1936) در بازسازی صحنه نمایش خود این نماد را خلق کرد تا روح صحنه تئاتر و یا حتی کل شهر قدیمی را به تصویر بکشد. راس ساعت فرشته ای از در کوچک در بالای ساعت بیرون می آید و با یک چکش زمان را اعلام می کند.

برج ساعت تفلیس یکی از غیرعادی‌ترین بناهای شهر است. این بنای غیرعادی رو به خیابان کناری خم شده، انگار که این برج در حال سقوط را تنها یک ستون آهنی سر جایش نگهداشته است. یک ساعت بزرگ و یک ستون اتکا وسط این برج درهم ریخته قرار دارند.

با وجود اینکه بنا خیلی قدیمی بنظر می رسد اما عمر چندانی از آن نگذشته است. در واقع برج ساعت یک برج مدرن محسوب می شود که به تئاتر عروسکی، عروسک گردان نامدار رزو گادریادزه وصل شده است. ایده و طرح ساخت ساعت و خانه کناری آن که در واقع سالن اصلی نمایش است، ساخته و پرداخته ذهن بازیگوش خود اوست. گادریادزه این دو ساختمان را در طول 30 سال با استفاده از مصالح ساختمانهای متروکه شهر قدیمی و ساختمان‌هائی که در یک زلزله مهیب ویران شده بودند، بنا کرد. برج ساعت پس از 4 سال در سال 2011 به سالن نمایش اضافه شد.

به سختی می توان شیفته معماری شوخ طبعانه و ابتدائی برج نشد. بویژه وقتی که از پنجره کوچک بالای برج یک فرشته کوچک با یک چکش زنگ را به صدا در می‌آورد.

 

Category: دسته‌بندی نشده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *