برج گالاتا

برج گالاتا یکی از مرتفع ترین و قدیمی ترین برج های استانبول می باشد. این برج که در بخش شمالی شاخ طلایی، بِی اغلو، قرار گرفته است، چشم انداز بی نظیر 360 درجه ای از استانبول دارد. این سازه ی استوانه ای که با کلاهکی مخروطی پوشانده شده است، بلند تر از تمامی ساختمان های اطراف است.
بنای اولیه که در سال 1348 ساخته شده بود “برج مسیح” ( Christea Turris ) نامیده می شد. از برج گالاتا، که مرتفع ترین بخش از استحکامات اطراف دژ ژنواییِ گالاتا بود، به عنوان برج نگهبانی استفاده می شد. پس از فتح قسطنطنیه توسط عثمان ها، برج گالاتا به زندان و مخزن مهمات نیروی دریایی تبدیل گشت. در قرن 19 ام، جهت پی بردن به وجود آتش سوزی ( که با توجه به چوبی بودن اکثر خانه ها در آن زمان اتفاق متداولی بود ) برج گالاتا مورد استفاده قرار می گرفت.
در سال 1967 پس از سه سال مرمت، برج گالاتا بازگشایی شد. ظاهر کنونی بنا به فرمی که در دوران سلطنت محمد دوم داشته است ساخته شده است. قطر خارجی برج در پایه ی آن 16/45 متر و قطر داخلی اش 8/95 متر می باشد. ضخامت دیوار ها در پایه ی برج 3/75 متر است و در طبقات بالایی به 20 سانتی متر کاهش می یابد. این برج نه طبقه 66/90 متر ارتفاع دارد ( 62/59 متر بدون احتساب ارتفاع کلاهک تزئینی ) و در زمان ساخت مرتفع ترین سازه ی شهر به شمار می رفت.
دو آسانسور وجود دارند که بازدید کننده ها را به طبقه ی هفتم برج می برند؛ از آنجا به بعد بازدید کننده ها باید برای رسیدن به عرشه ی نظارت از دو رشته پلکان بالا بروند. با رفتن روی بالکن می توان در اطراف نوک برج قدم زد و از منظره ی 360 درجه ی شهر لذت برد.
در ضمن در بالای برج رستوران و کافه تریایی قرار دارند.

Category: دسته‌بندی نشده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *