جشن نوروز آذربایجان همزمان با ایران

کشور آذربایجان هر ساله و همزمان با آغاز بهار، جشن باستانی نوروز را برپا می‌کند.  نکته قابل توجه در خصوص پیشینه و علت برگزاری این جشن باستانی در کشور آذربایجان، تعلق این کشور در گذشته‌ای نه چندان دور به قلمروی ایران بوده و از این رو، این سنت ایرانی تاکنون در آنجا حفظ شده است. از طرفی، کشور آذربایجان تنها کشور غیرفارسی زبانی است که هر سال نوروز را به‌ طور گسترده جشن می‌گیرد.

مردم آذربایجان با شور و اشتیاق خاصی به استقبال نوروز می‌روند. از جمله رسوم رایج استقبال از بهار می‌توان به خرید پوشاک نو، خانه‌تکانی، کاشت سبزه، رنگ کردن تحم‌مرغ و نیز زیارت اهل قبور اشاره کرد. در شب پیش از نوروز نیز اعضای خانواده در خانه بزرگترها جمع شده و طبق سنت برای شام ماهی شکم‌پر میل می‌کنند.

همانند ایران، مردم جمهوری آذربایجان نیز با چیدن سفره هفت‌سین آغاز بهار را جشن می‌گیرند. این سفره از هفت عنصری تشکیل شده است که ابتدای آن‌ها با حرف سین شروع می‌شود، با این تفاوت که اسامی براساس نام ترکی عناصر سفره در ترکی انتخاب می‌شوند. این سفره در مناطق مختلف کشور آذربایجان به شکل‌های مختلفی تهیه می‌شود، ولی در حالت کلی، هفت‌سین جمهوری آذربایجان از این عناصر تشکیل شده است:

  • سوماق، نشانه آفتاب؛

  • سکه، نشانه شانس؛

  • سمنو، نشانه شیرینی، برکت و حاصلخیزی؛

  • سبزه، نشانه خلوص و خوشبختی؛

  • ساری کوک (زردچوبه)، نشانه شیرینی زندگی؛

  • سوت (شیر)، نشانه سلامتی و زیبایی؛

  • سو (آب)، نشانه تولد تازه و زندگی.

از جمله وجوه مشترک این سفره با سفره هفت‌سین ایرانی سمنو است. سمنو علاوه بر نماد سرسبزی، طراوت، برکت، نماد تداوم نسل‌ در میان مردم آذربایجان نیز هست. از این‌رو، پس از طبخ، آن را میان خویشان، همسایگان و حتی بر مزار رفتگان نیز تقسیم می‌کنند. علاوه بر این موارد، آینه‌ای رنگین در بالای سفره قرار می‌گیرد. همچنین، تمام اعضای خانواده دور سفره هفت‌سین که نماد ثروت، طول عمر و شادی است، جمع شده و طبق سنت به تعداد اعضای خانواده شمع روشن می‌کنند

در کشور جمهوری آذربایجان نوروز را براساس تاریخ شمسی جشن می‌گیرند و مانند ایران از تاریخ ۲۹ اسفند تا ۴ فروردین ( ۲۰ تا ۲۴ مارس)  تعطیلی رسمی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *