درخت سبز

مجموعه درخت سبز جزیره کیش Green tree Kish Island آبهاي سطحي به قسمتي از منطقه شمالي جزيره كه به دره پرتغاليها معروف است سرازير ميشوند، لذا اين منطقه از سرسبزي خاصي برخوردار است. در اطراف يكي از كهنسال‌ترين درختان لور جزيره، مجموعه درخت سبز احداث شده است.

درختان لور يا انجير معابد در دوره ايلخاني و تيموري به جزيره آورده شدند و قديمي‌ترين آنها 500 تا 600 سال سن دارند. این درختان ریشه‌هایشان طوری رشد می‌کند که مانند چتری بر روی زمین سایه می‌افکند و ممکن است تا چند صد سال عمر کنند.
اين درختان از هند و چين به كيش، قشم و نوار ساحلي خليج فارس وارد و بيشتر در مناطق مسكوني كاشته شدند. جزيره کیش با توجه به آب و هواي شرجي‌اش پوشش گياهي خاصي دارد، گفت: مردم و مسؤولان نسبت به پوشش گياهي كيش حساسيت دارند و نهايت دقت مي‌شود تا اين پوشش و به خصوص درختان بومي حفظ شود.
درخت انجير معابد، (درخت لور) اين درخت ابتدا تنه است، ولي با رشد درخت، شاخه‌هاي آن به سمت زمين آويزان مي‌شوند و بعد از مدتي در آن فرو مي‌روند كه خود به تنه تبديل مي‌شوند. اين روند آن قدر ادامه مي يابد تا يك درخت چندين ساقه داخل زمين خواهد داشت.
سرسبزي محوطه ساختمانها و نرده‌هاي چوبي و پياده‌روهاي اين مجموعه، مناطق شمالي كشور را تداعي ميكند. اما يكي از عواملي كه سياحت كنندگان را به اين نقطه مي‌كشاند، هيبت افسانه‌اي درخت سبز است.
درخت سبز كهنسالترين درخت لور جزيره است و احتمالا بين 500 تا 600 سال عمر دارد. بر شاخه‌هاي اين درخت، گره‌هايي با نخ يا پارچه زده شده است كه در نگاه اول آن را به نوعي مقدس مي‌نماياند. گروهي از مردم عقيده دارند كه اين درخت شگون دارد و به همين دليل به قصد برآورده شدن نيازشان پارچه‌هايي به شاخه‌هاي آن ميبندند. اما هيچكس نمي داند كه جنبه تقدس درخت لور كهنسال ندارند و معتقدند كه گره‌هاي موجود احتمالا به وسيله مسافران جزيره و ساكنان تازه آن به درخت زده شده است.

 

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *