قلعه دختر(قیز قالا سی)

قلعه دختر در شهر قدیمی باکو یا ایچری شهر کشور آذربایجان قرار دارد. این بنا در قرن ۱۲ میلادی در جنوب شرقی و در قسمتی از حصار شهر قدیمی باکو ساخته شده و یکی از آثارجهانی آذربایجان است که در سال 2000 توسط یونسکو ثبت شده است. البته بنا به برخی نوشته ها ساخت این بنا در قرنهای ۱۱ و ۱۲ پیش از میلاد بوده و در قرن ۱۲ بازسازی شده است.
در حال حاضر از این بنا به عنوان موزه استفاده میشود و در آن سیر تکاملی شهر باکو را میتوان شاهد بود. از بام این بنای زیبا میتوان تمام کوچه ها و مناره های شهر قدیم را دید و همچنین بر بولوار شهر باکو و قسمتی از ساحل زیبای باکو اشراف دارد.
بحثهای متفاوتی نسبت به انتخاب نام این بنا وجود دارد و روایات مختلفی را برای قلعه دختر تعریف میکنند. بعضیها معتقد هستند که افسانه قلعه دختر وربوط است به دختر شاه باکو که از بام این بنا به پایین پرتاب شده است. در بعضی از منابع هم اشاره به خواهر شاه باکو که به دست برادر خود زندانی شده و هنگام فرار از بام به پایین سقوط میکند.
قلعه دختر ۲۹٫۵ متر ارتفاع و ۱۶٫۵ متر طول دارد و ظرفیت ۲۰۰ نفر را دارد. طول این بنا رو به سوی شرق و به سمت طلوع خورشید متمایل و ورودی آن در جنوب شرقی بنا قرار دارد. ضخامت دیوارهای آن در طبقه اول حدود ۵ متر و در بالاترین طبقه به ۳٫۲ متر و از سنگ ساخته شده است.
اگر به باکو سفر کردید مطمئنا یکی از مکانهای دیدنی این شهر یعنی قلعه دختر را فراموش نکنید.

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *