بنگلادش (آسیا)

بنگلادش نهمین کشور پرجمعیت جهان وپایتخت آن داکا با جمعیت آن ۱۵۶٫۷ (۲۰۱۳ م.) میلیون نفر است. زبان رسمی آن بنگالی است.از زبان انگلیسی نیز در آموزش عالی و دادگستری استفاده می‌شود.

۸۹٫۷ درصد از مردم بنگلادش مسلمان و اکثریت آن‌ها سنی‌مذهب هستند. ۹٫۲ درصد از بنگلادشی‌ها نیز پیرو آیین هندو است. پیروان طریقت‌های صوفی هم‌چون دیوبندی و اهل حدیث نیز در این کشورحضور دارند.

بنگلادش بر روی زمین‌های حاصلخیز دلتای رود گَنگ واقع شده و در معرض آسیب سیل‌ها و چرخندهای سالانه قرار دارد.

روزهای تعطیل سال

  • پوهلا پویشاخ: مهمترین جشن سکولار کشور بنگلادش که مردم در آن پوشاک محلی می‌پوشند، در نمایش‌های خاص این جشن به نام بویشاخی ملا شرکت می‌کنند، شیرینی می‌خورند و برای سال جدید آرزوهایی نو می‌کنند.
  • روز ملی زبان مادری (روز یوکوشی): در روز ۲۱ فبروری سالگرد شهادت شهدایی است که به نام اسلام در تظاهرات علیه زبان اردوی تحمیلی در سال ۱۹۵۲ شهید شدند. این قیام در پشتیبانی از زبان بنگالی جنبشی بود در جهت ملی‌گرایی سکولار که سبب بروز استقالال در سال ۱۹۷۱ شد.
  • روز استقلال: برابر با ۲۶ مارچ، در این روز پدر ملت بانگاباندو شیخ موجیبور رحمان استقلال کشور را اعلام کرد.
  • روز پیروزی: برابر با ۱۶ دسمبر، در این روز نیروهای اشغالگر پاکستانی تسلیم نیروهای متحد هند و بنگلادش شدند.
  • عید فطر: بزرگترین عید مسلمانان در این کشور که در پایان ماه رمضان برگزار می‌شود. دست کم اگر یک هفته را تعطیل نکنند چند روز تعطیل خواهد بود.
  • عید قربان: دومین جشن بزرگ مسلمانان در این کشور.
  • دورگا پوجا: ۴ روز نزدیک به ماه اکتبر، بزرگترین جشن هندوها است که هر روزش به نحوی جشن گرفته می‌شود.
  • کریسمس: ۲۵ دسمبر، بزرگترین جشن مسیحیان در بنگلادش است که تعطیل رسمی است. خوراک در این روز به وفور یافت می‌شود و مردم یکدیگر را به مهمانی دعوت می‌کنند. کار اگر یک هفته تعطیل نشود دست کم چند روزی تعطیل می‌شود. در ۲۴ دسمبر در کلیسای تجگائون به عبادت پرداخته می‌شود.

ناحیه

مدارک لازم جهت اخذ ويزای بنگلادش:

اصل پاسپورت + دو قطعه عکس

شرایط ویزا 
ویزا می‌تواند به صورت single صادر شود که در این صورت به شما تنها اجازه یک بار ورود به آن کشور را می‌دهد. همچنین‌ ویزای شما ممکن است multiple باشد که به این ترتیب، شما امکان ورود و خروج متعدد به کشور صادرکننده ویزا را در طی مدت اعتبار ویزا خواهید داشت.
پس اگر نیاز به مسافرت بعدی به کشور مورد نظر خود را دارید، به خاطر این‌که مجبور نباشید برای سفر بعدی ویزا بگیرید، سعی کنید ویزایی با مدت اعتبار طولانی‌تر و به صورت multiple بگیرید.
نکته مهمی که ‌‌باید به آن اشاره کرد، قانون عدم امکان تمدید ویزا برای ویزاهای توریستی و ویزاهای کمتر از ۶ ماه اعتبار است، البته در مواردی خاص مانند مشکلات پزشکی این کار انجام می‌شود.
از ویزا به خوبی نگهداری کنید. به خاطر داشته باشید که در یک کشور خارجی، گذرنامه به منزله کارت شناسایی و برگه هویت شماست و همچنین داشتن ویزا به منزله ورود قانونی شما به خاک آن کشور است که به همین دلیل باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید‌.