تاجیکستان (آسیا)

تاجیکی (فارسی با لهجه خاص که ترکیباتی از دیگر زبانها به ویژه روسی در آن زیاد است.) در ضمن زبان روسی در سطح وسیعی از بخش دولتی و تجاری استفاده می شود و زبان انگلیسی رتبه بعدی را دارد.

خط:
خط درتاجیکستان «کریلی» یا سر لیک است که شباهت بسیار زیادی با حروف زبان انگلیسی دارد ولی برحی ازحروف دارای آوای متفاوتی با حرف انگلیسی است. مثلاً P صدای R می دهد، در مدارس و دانشگاه ها با همین خط می نویسند ولی فارسی تلفظ می کنند.

جغرافیا:
تاجیکستان در قسمت جنوبی آسیای مرکزی و در شرق چین قرار گرفته است. در جنوب به طول ۱۲۰۶ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد، در شمال غربی آن ازبکستان قرار دارد که طول این مرز بالغ ۱۱۶۱ کیلومتر بوده و در شمال به اندازه ۸۷۰ کیلومتر با قرقیزستان مرز دارد، همچنان در سمت شرق تاجیکستان چین قرار دارد ۴۱۴ کیلومتر با تاجیکستان مرز دارد. این کشورمرز دریایی نداشته وارتفاع آن از سطح دریا در بالاترین نقطه 7495 متر از سطح دریا در قله سامانیان، و در پائین ترین نقطه 300 متر در سیردریا می باشد. بیش از نیمی از جمهوری تاجیکستان در ارتفاع بیشتر از سه هزار متری از سطح دریا قرار دارد در حالی‌که یک سوم بخش غربی را جلگه‌های پست تشکیل می دهند. یخچال‌های فیدچنکو با طول ۴۵ مایلی از طولانی‌ترین یخچال‌ها در جهان به شمار می‌روند و حجم آب آن از دریاچه آرال هم بیشتر است. حدود یک درصد از خاک تاجیکستان را برکه‌ها و دریاچه‌های محلی در بر گرفته‌اند.93 درصد این کشور کوهستانی است. (رشته کوههای پامیر در شرق، وادی فرغانه در شمال و شرق، وادی کافرنهان و  وخش در جنوب غربی) و حدود 6 درصد سطح زمینهای آن قابل استفاده. آب و هوا ی آن قاره ای (تابستان گرم، زمستان ملایم، در مناطق پامیر نیمه خشک تا قطبی) می باشد. تاجیکستان سرزمین طبیعت شگفت انگیز می باشد. سلسله کوه های بلندی که سرچشمه بیشتر رودخانه های منطقه آسیای مرکزی هستند دره های زیبا منظر، وادی های گرم دارای وضع اقلیمی معتدل که در آنها کشت زارهای پنبه، انگورزارها، باغ های میوه های شهدبار دامان پهن کرده اند.

برخی از واژه های تاجیکی
یخچال =خلازین – آب بدون گاز= بیزگاز- مهمانخانه = گاستانیسترا – هر آنچه میل شما باشد =می لیش- بستنی= یخ ماس یا یخ ماست، تیوپ = بالون، شنا =آب بازی، نه= نی نی، آدامس= میچکه یا ویچکه، هندوانه=تربز، خیار =بادرینگ،کوچک =ماعیده یا معیده ، بزرگ =کلان،چی شده =چی وه، پشت سر =قفا، خواهر بزرگ =آپّه، برادر بزرگ =آکه، بله =ل بی البته واژگان غربی نیز در زبان تاجیکی بسیارند مانند: سگارت= سیگار، نامبر= شماره، تیلیفون= تلفن (تلفن دستی= موبایل)، پمادور=گوجه و غیره – نکته جالب آوردن نفی در ابتدای کلمات است. مثلاً: وقتی می خواهند بگویند نمی آیی؟ می گویند نمی بیایی؟ در جواب هم می گویند: می بیایم

هتل ها و مهمان خانه ها
در کل در تاجیکستان و دوشنبه به نسبت مسافران و مهمانان و توریستش شاید هتل و مهمانخانه های زیادی وجود داشته باشد. (هتل هایت، هتل تاجیکستان، هتل پایتخت، هتل اوستا، هتل تاج پلاس، گراند هتل و هتل مرکوری و …) در ضمن امکان اجاره خانه یا آپارتمان مبله بصورت روزانه در تاجیکستان نیز  وجود دارد.

مدارک لازم جهت اخذ ويزای تاجیکستان:

اصل پاسپورت + يك قطعه عكس

شرایط ویزا 
ویزا می‌تواند به صورت single صادر شود که در این صورت به شما تنها اجازه یک بار ورود به آن کشور را می‌دهد. همچنین‌ ویزای شما ممکن است multiple باشد که به این ترتیب، شما امکان ورود و خروج متعدد به کشور صادرکننده ویزا را در طی مدت اعتبار ویزا خواهید داشت.
پس اگر نیاز به مسافرت بعدی به کشور مورد نظر خود را دارید، به خاطر این‌که مجبور نباشید برای سفر بعدی ویزا بگیرید، سعی کنید ویزایی با مدت اعتبار طولانی‌تر و به صورت multiple بگیرید.
نکته مهمی که ‌‌باید به آن اشاره کرد، قانون عدم امکان تمدید ویزا برای ویزاهای توریستی و ویزاهای کمتر از ۶ ماه اعتبار است، البته در مواردی خاص مانند مشکلات پزشکی این کار انجام می‌شود.
از ویزا به خوبی نگهداری کنید. به خاطر داشته باشید که در یک کشور خارجی، گذرنامه به منزله کارت شناسایی و برگه هویت شماست و همچنین داشتن ویزا به منزله ورود قانونی شما به خاک آن کشور است که به همین دلیل باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید‌.