تونس (آفریقا)

پایتخت: تونس
شهرهای توریستی: تونس، حمامت، سوس
مذهب: مسلمان
واحد پول: دینار تونس
زبان: عربی و فرانسه
فاصله هوائی تا تهران: حدوداً ٣٠׃٤ ساعت
پیش شماره: ۰۰۲۱۶

تونس کشوری عربي و مسلمان است که در شمال آفریقا بر کرانه دریای مدیترانه قرار دارد. این کشور از سوی غرب با الجزایر و از سوی شرق و جنوب با لیبی هم‌ مرز است و  پایتخت این کشور  هم به نام تونس می باشد.
پهناوری آن ۱۶۳،۶۱۰ کیلومتر مربع بوده و دارای ۹۶۵ کیلومتر مرز مشترک با الجزایر و ۴۵۹ کیلومتر مرز مشترک با لیبی است. بلندترین نقطهٔ آن کوه شعانبی با ارتفاع ۱۵۴۴ متر می‌باشد. کشور تونس طی پیمان پاریس که در سال ۱۹۵۶ میلادی امضاء شد، استقلال خود را به دست آورد.
سواحل شنهاي طلائي در كنار درياي لاجوردي، كشتزارهاي زيتون و مركبات فراوان از يك سو و آثار باقيمانده از دوران فينيقي ها، كارتاژها، رومي ها و عثماني ها همراه با معماري اسلامي عربي و مراكز اقامتي و تفريحي، این کشور را در زمره کشورهای توریستی جهان قرار داده است. اين كشور با ٧٣٠ هتل مجهز و مجلل در شهرهاي حمامت، سوس، نابوئل و آثاري همچون مسجد جامع ابن خلدوم ، قصرهاي باشكوه، موزه های اشیاء عتیقه، جواهرات و قالي هایی كه نمادي از عصر باستان اين كشور مي باشند براي جلب توجه مسافرين و جهانگردان درکنار هم قرار گرفته اند. همه اين آثار همراه با مهمان نوازي مردم ، تونس را در شاخ آفريقا به يك مركز توريستي تبديل كرده است. شما مي توانيد در يك نگاه رازهاي بسياري را از سنت هاي قديم و جالب آن كشف كنيد.

جاذبه های تونس:
تونس شهري قديمي و باقيمانده از قرن 12 ميباشد. اين شهر داراي قلعه اي با دروازه هايي براي ايجاد ارتباط با خارج، بازارهاي شلوغ با معماري اسلامي، حمام هايي به سبك عربي، كاروانسراها و خيابانهاي رنگارنگی كه  حاکی از این است که هر کدام آن در این شهر نمايانگر تجارتي متفاوت است و بهترين تجار در اين شهر به تجارت جواهرآلات، ابريشم، عطر و سنگهاي قيمتي ميپردازند.

از جمله این دیدنی ها مجموعه تاریخی کارتاژ (Carthage) و منطقه زیبای سیدی بوسعید در شهر تونس میباشد. مسجد زيتونيه يكي از معروف ‌ترين مكان‌هاي مذهبي اين شهر محسوب مي‌شود. كوي گل‌ها، كوي باغچه‌ها، منطقه بلودر که باغ وحش شهر در آنجا قرار دارد، موزه ملي باردو العمران، المناره والمنار از مكان‌هاي ديدني اين شهر هستند.
اما بايد اشاره داشت آنچه كه براي اولين بار توجه يك توريست را به خود جلب مي‌كند، درختان زيتون است كه در هر كجاي تونس حتی در پياده‌روها، به راحتي يافت مي‌شود به همين دليل به اين كشور سرزمين زيتون نیز مي‌گويند. باغ‌هاي بزرگ زيتون  نیز كه خاص مناطق مديترانه‌اي است به وفور در اين شهر ديده مي‌شود.

فرودگاه تونس:
فرودگاه بين المللي كارتيج تونس 8 كليومتر با مركز شهر تونس فاصله دارد.

حمل و نقل عمومی تونس:
تونس داراي سيستم مترو، اتوبوس و تاكسي مي باشد. سيستم مترو براي دسترسي به مراكز مهم شهر مورد استفاده قرار میگیرد. در واقع این سیستم بصورت تراموا عمل مي نمايد. براي استفاده از تاكسي متر حتما به راننده گوشزد نمایید و یا مطمئن شوید که تاکسی متر او سالم باشد.

حمامت:
این شهر یکی از معروف ترین مقاصد گردشگری در تونس است. شهری زیبا، آرام و تمیز با ساختمان های سفید و هتل های بسیار بزرگ و مجلل که هر بیننده ای را به سوی خود جلب می کند. حمامت یکی از مراکز بسیار عالی برای حمام آفتاب گرفتن در کنار ساحل، استراحت، شنا و ورزش های آبی و سایر تفریحات دریایی است. سواحل بی نظیر، تلالو دریا، هتلهای تمیز زیبا و مدرن، شنهای گرم دریای مدیترانه، همه و همه شهر حمامت را به نگین درخشان گردشگری کشور تونس مبدل ساخته که هر بازدیدکننده ای را مجبور به اقامتی چند روزه در آن می نماید. در کنار این جذابیتهای دریایی دیدنیهای تاریخی این شهر مانند بخش های قدیمی، مراکز تفریحی، مراکز خرید، بازارهای قدیمی و هزاران جذابیت دیگر توریستی باعث جذب گردشگران به این شهر زیبا می گردد. جمعيت این شهر بسته به فصول سال در نوسان مي باشد و ثابت نیست.
تاريخچه: در قرن اول ميلادي اولين ساكنين بنام پاپوت در اينجا سكونت كردند و در قرن دوم تحت سلطه حكومت روم قرار گرفتند. در قرن 13 ، ديواره هاي اطراف شهر ساخته شد و شهر حمامت در قرن 15 بنا گرديد. اين شهر سپس بدست اسپانيا و بعدها توسط عثماني ها تصرف شد.

حمامت شهري بسيار زيبا و ديدني و به سبك عربي كه داراي برج و باروهاي مستحكم مي باشد در اين شهر بازارها و جذابيت دنياي قديم آن به خوبي محفوظ مانده است. مکان هایی همچون بازار مسقف عربي, حمام, كاروانسرا و قهوه خانه سنتي از آن جمله می باشند. اين شهر يكي از مراكز توريستي و نماد فرهنگي در تونس محسوب ميشود و به دو بخش حمامت قديم و ياسمين حمامت تقسيم  می شود و عواملی كه باعث جذب توريست در اين شهر ميشود عبارتند از: هتلهاي مجلل و رويائي با رستوران هاي متنوع, سالن هاي آمفي تئاتر, برنامه هاي جذاب روزانه وهفتگي, مراكز آب رساني, بوتيك هاي زيبا, درختان نخل, درياي لاجوردي با سواحل شني كه تعطيلات متفاوت و ويژه اي را براي تمام جهانگردان در تمام سنين امكانات مناسبي فراهم  می نماید.


آب درماني يا تالاسو تراپي: 
آب درماني تاثير بسيار مفيدي بر بدن دارد و همچنين براي بيماريهاي مزمن نيز موثر است در تونس از آب درياي داغ همراه با ماساژ لجن و جلبك هاي درياي به منظور درمان استرس, ارتروز, رماتيسم و لاغري استفاده مي شود در اغلب هتلها از آب دريا و عناصر دريايي آن براي درمان استفاده مي شود و اغلب آنها داراي امكانات پيشرفته تالاسوتراپي مي باشند.


مجموعه تفريحي كارتاژلند:

مجموعه تاريخي تفريحي كارتاژلند يكي از بزرگترين مراكز تفريحي دز حمامت محسوب مي شود كه در سال 2003افتتاح گرديده است و به ديسني لند آفريقا مشهور است اين مركز تفريحي داراي 17 بخش شامل: گنجينه كارتاژ, بازيهاي آبي, تونل وحشت, رودخانه خروشان, سافاري افريقايي, بوم رنگ شهر گمشده برادران بارباروس و ديدنيهاي بسيار مي باشد.


فرودگاه بين المللي حمامت – انفیدا -‌ در سال 2009 افتتاح گرديد که سالانه پذيراي ميليون ها نفر مسافر مي باشد. تا چندي پيش فرودگاه به اسم رئيس جمهور سابق تونس، زين العابدين بن علي نام گذاري شده بود كه پس از انقلاب اخير تونس به انفيدا تغيير نام پيدا كرد.

حمل و نقل عمومی:
بهترين وسيله براي ديدن تمامي نقاط دیدنی حمامت، كرايه يكي از تاكسي هاي زرد رنگ است. هزينه آن براي 3 ساعت اوليه حدود 20 تا 50 دينار است. حتما قبل از سوار شدن با راننده توافق کنید. اتوبوس نيز بسيار ارزان می باشد ولي ممكن است وقت شما را هدر دهد.


نابوئل:

شهر نابوئل در عصر روميان بعنوان يك پايتخت باستاني شهرت يافته بود و امروزه به شهر قايق هاي بادباني معروف است و اين امر باعث جذب جهانگردان بسياري از سراسر جهان مي شود از ديگر ديدنيهاي نابوئل مي توان به بازارهاي هفتگي و سفالهاي رنگين اين شهر اشاره كرد.

سوسه:
تعجبی ندارد اگر شهر سوسه یکی از پر طرفدارترین مقاصد توریستی دنیا نامیده شود، چراکه جایی است با سواحلی اعجاب انگیز، آب و هوایی دلپذیر و شهری زیبا با انواع هتل ها و رستوران ها. سوسه سومين شهر بزرگ و بعنوان مرواريد سواحل تونس مشهور است و علاوه بر آن, این شهر يكي از مراكز تجاري و مهم ماهيگيري با بندرگاه هاي زيبا مي باشد.

بندر القنتاوی و بازارهای سنتی و قدیمی در شهر سوس همچنین دیدار از باغ وحش Friguia و رقص زولو ZULU (رقص آفریقایی معروف) و همچنین سفر با کشتی دزدان دریایی و موتورسواری در صحرای گرم آفریقا از جمله دیدنی های و سرگرمی ها در این شهر میباشند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تونس:

اصل پاسپورت + دو قطعه عکس 4*3+ کپی شناسنامه صفحه اول و دوم + بلیط + واچر هتل و مشخصات فردی

شرایط ویزا 
ویزا می‌تواند به صورت single صادر شود که در این صورت به شما تنها اجازه یک بار ورود به آن کشور را می‌دهد. همچنین‌ ویزای شما ممکن است multiple باشد که به این ترتیب، شما امکان ورود و خروج متعدد به کشور صادرکننده ویزا را در طی مدت اعتبار ویزا خواهید داشت.
پس اگر نیاز به مسافرت بعدی به کشور مورد نظر خود را دارید، به خاطر این‌که مجبور نباشید برای سفر بعدی ویزا بگیرید، سعی کنید ویزایی با مدت اعتبار طولانی‌تر و به صورت multiple بگیرید.
نکته مهمی که ‌‌باید به آن اشاره کرد، قانون عدم امکان تمدید ویزا برای ویزاهای توریستی و ویزاهای کمتر از ۶ ماه اعتبار است، البته در مواردی خاص مانند مشکلات پزشکی این کار انجام می‌شود.
از ویزا به خوبی نگهداری کنید. به خاطر داشته باشید که در یک کشور خارجی، گذرنامه به منزله کارت شناسایی و برگه هویت شماست و همچنین داشتن ویزا به منزله ورود قانونی شما به خاک آن کشور است که به همین دلیل باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید‌.