سریلانکا (آسیا)

جزیره سریلانكا در 19 كیلومتری کشور هند قراردارد و با مساحت در 65 هزار و 625 کيلومتر مربع در منتهي اليه آسياي جنوبي در اقیانوس هند قرار گرفته است.

کلمبو پايتخت و يکي از مهمترين بنادر تجاري سريلانکا است. شهر «جاياوارداناپورا» در 20 کيلومتري شرق کلمبو نيز به عنوان پايتخت سياسي سريلانکا در نظر گرفته شده است.

«کندي»، «جفنا»، بندر «ترينکومالي»، «باتيکولا»، «پوتلام»، «دهي والا» از ديگر شهرهاي مهم سريلانکا هستند.

سریلانکا دارای آب و هوای در گرمیسری در سواحل و در قسمتهای مرتفع داخلی، دارای آب و هوای معتدل است. میانگین بارش سالانه در شمال و شرق كشور، به 100 سانتی متر و در جنوب و غرب، به بیش از 200 سانتی متر است. این کشور ، ذخایر معدنی کمی دارد، امااز نظر كشاورزی بسیار فعال است و محصولاتی از قبیل نارگیل ،چای و كنف درآن كشت می شود.

صنایع مهم و سریلانکا عبارتند از: صنایع غذایی – نساجی- شیمیایی لاستیك سازی و تولید كائوچو

کشور سريلانکا در سالهاي اخير در کنار کشورهاي معروف توريستي جهان به مقصد سفر توریست های بسیاری تبدیل شده است.

سریلانکا به دلیل داشتم طبيعت زيبا، پارک هاي طبيعي، مناظر باستاني و فرهنگي با تمدن 3هزار ساله توجه گردشگران زيادي را به خود جلب می نماید.

آمارهاي موجود، نشان مي دهد که ورود نزديک به 600هزار گردشگر در سال به سريلانکا، نزديک به 600 ميليون دلار براي اين کشور در آمد در پي داشته است.

راهنمای سفربه سریلانکا

فاصله هوایی سریلانکا تا تهران 4 ساعت است.

ویزای توریستی یکماهه سریلانکا در فرودگاه کلمبو صادر میشود. در هواپیما پرسشنامه ای به مسافران داده میشود که باید آنرا به دقت پر کرده و در فرودگاه به مسئول صدور ویزا تحویل دهند .

در فرودگاه کلمبو پس از کنترل گذرنامه و ثبت مهر ویزا و دریافت بار به بخش دیگری وارد میشوید که گیشه های بانک های سریلانکا برای تبدیل ارز به روپیه وجود دارند.رودگاه انجام شود چون همه بانکها تبدیل ارز انجام نمی دهند و فقط در ساعات اداری باز هستند.همچنین تهیه سیم کارت تلفن همراه در فرودگاه آسان تر است.اپراتور دایالوگ بهترین پوشش را در سریلانکا دارد اما موبیتل نرخ های پایین تری دارد. دیگر اپراتورها دارای محدودیت های بیشتری هستند.

تئجه داشته باشید برای ورود به معابد بودایی باید دست و پاهای زنان و مردان پوشیده بوده و دارای پوشش مناسب باشند.

سریلانکا مکان مناسبی برای خرید نیست بهتر است زمان خود را صرف خرید نکنید و از طبیعت کم نظیر سریلانکا لذت ببرید.

چای سیلان ( نام قدیم سریلانکا ) شهرت جهانی دارد و مهمترین محصول سریلانکا است.

حتما از بطری های آب دارای استاندارد استفاده نمایید.

با اینکه معادن سنگ های قیمتی وسیعی در سریلانکا وجوئ دارند اما خرید جواهرات توصیه نمی شود.

بسیار مراقب حرمت معابد و مجسمه های بودا را باشید.

سریلانکا از نظرغذایی به کشور هند شباهت دارند اما نگرانی در مورد غذا وجود ندارد چرا که تنوع غذایی با ذائقه های مختلف وجود دارد. میوه های استوایی در این کشور فراوان است .به طور کلی هزینه غذا در سریلانکا مناسب است.

نظافت در سریلانکا به خوبی رعایت می شود و شبیه هند نیست.

یتیم خانه فیل ها

پیناوالا (PINNAWALA) خانه ی فیل های جوانی است که زیستگاه خود را گم کرده اند. این تنها یتیم خانه از این نوع در جهان است. در این مکان فیل ها را خواهید دید درحالیکه از بطری شیر می خورند.

رودخانه آن حوالی برای این یتیم خانه نقش مهمی بازی می کند و در 1984 اولین نوزاد پیناوالا به دنیا آمد.

اگر در هنگام غذا دادن فیل ها از این منطقه بازدید کنید می توانید تجربه فراموش نشدنی لمس فیل ها و غذا دادن به آنها را داشته باشید.

نکته :

ویزای سریلانکا به مبلغ 40 دلار در بدو ورود به فرودگاه صادر می شود

غذاهای سریلانکایی

بیشتر سریلانکایی ها در سبد غذایی شان سبزی ها را جای می دهند یعنی در واقع ظرف غذایشان بیشتر سبز است. برنج و کاری پرمصرف ترین خوراکی های مردم این کشور هستند و ادویه ها رکن اصلی غذاهای سریلانکایی محسوب می شوند. غذاهایشان طعم دار است و به غیر از کاری، ادویه های دیگری که برای این کار استفاده می کنند زردچوبه، فلفل قرمز و زنجبیل است

سریلانکایی ها غذاهایی تند و البته همان طور که گفتیم طعم دار را به هر غذایی ترجیح می دهند. تمام غذاهای این کشور با شیر نارگیل درست می شوند. آنها انواع گوشت، گوشت گاو و مرغ را که به صورت کبابی طرفداران بیشتری دارد، با کاری طبخ می اغلب غذاهای سریلانکایی گرم سرو نمی شوند که شاید به مذاق خیلی ها خوش نیاید. به طور مثال، کدو و لوبیای سبز آب پز با مخلوطی از ادویه ها که کنار برنج مخصوص شان سرو می شود یک ناهار سریلانکایی البته کاملا سرد را تشکیل می دهند

یکی دیگر از پررنگ ترین عادت های غذایی مردمان این کشور، تنوع میوه های آنهاست. یک بشقاب میوه سریلانکایی، سرشار از رنگ است و میوه های گرمسیری مثل انبه جایگاه خاصی در سبد غذایی شان دارد. آنها صبحانه را نیز با یک ظرف پر از میوه آغاز می کنند و البته دسر بعد از هر وعده غذایی، یک بشقاب میوه استیکی از معروفترین غذاهالی انان مرغ سوخاری سریلانکایی میباشد.

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

شهرها: