شینگن (اروپا)

ویزا مجوزی است که برای ورود و بودن در سوئد و سایر کشورهای منطقه شنگن طی مدت کوتاه، به طور مثال برای دیدار خویشاوندان یا دوستان،گردش توریستی، سفر بازرگانی شرکت در یک کنفرانس یا عبور از این کشور (ترانزیت) مورد نیاز است. فردی که قصد دارد در سوئد مثلا برای پیوستن به خویشاوندان سکونت کند بایستی قبل از ورود به سوئد اجازه اقامت درخواست و دریافت کرده باشد.
ویزا بایستی قبل از ورود به منطقه شنگن آماده و در پاسپورت درج شده باشد. هر مرتبه که دارنده ویزا از مرزهای بیرونی منطقه شگن عبور میکند حق ورود مورد بررسی قرار می گیرد. هنگام کنترل مرزی بایستی همه مسافران نشان دهند که پول کافی جهت معاش طی دیدار و برای سفر بازگشت، بیمه پزشکی به همراه دارند و همچنین اسناد و مدارک مربوطه به هدف از دیدار را ارائه کنند.

چه کسانی به ویزا نیاز دارند؟
اتباع قریب به اتفاق کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای دیدار از سوئد و سایر کشورهای شنگن به ویزا نیاز دارند. سوئد و سایر کشور های اتحادیه اروپا با هم در این مورد تصمیم گیری کرده اند. فهرستی از نام کشور هانی که اتباع آنها برای دیدار از سوئد به ویزا نیاز دارند در اینترنت با آدرس www.migrationsverket.se تحت عنوان ویزا visum وجود دارد.
اتباع سایر کشورها می توانند بدون داشتن ویزا از سوئد و سایر کشورها منطقه شنگن به مدت سه ماه دیدار کنند.

یک ویزا در تمام منطقه شنگن صدق می کند
در سوئد قرارداد شینگن برای ویزا صدق میکند. این قرار داد جمله به این معنی است که کشورهای عضو شینگن کنترل افرادی را که بین این کشورها سفر میکنند، لغو کرده اند. ویزایی که توسط یکی از کشور ها صادر شده باشد برای دیدار از سایر این کشورها معتبر خواهد بود. این کشورها عبارتند از: آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتقال، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، اسلوانی، چک، ایسلند، مالت و یونان، قبرس، بلغارستان، رومانی و سوئیس.
در موارد استثنایی ممکن است ویزا فقط برای ورود به کشور صادر کننده آن صدق کند، یا در صورتیکه پاسپورت فرد مورد قبول کلیه کشورهای شینگن نباشد، فقط در بعضی کشورها صدق کند.

برای دریافت ویزا به چه مواردی نیاز است؟
شرایط ویژه
اگر میخواهید از سوئد و سایر کشورهای منطقه شنگن دیدار کنید بایستی واجد یک سری شرایط باشید که در کشورها مشابه است. ضمنا شرایطی وجود دارد که در هر کشوری متفاوت است. هر مقام اداره خارج از کشور (سفارت یا کنسولگری) اداره مستقلی است که با سایر کشورها شنگن که در یک شهر حضور دارند ممکن است ارائه مدارک بیشتر یا شرایط دیگری را مطرح کنند. شروط لازمه ممکن است با توجه به وضعیت موجود تغیر کنند. به آدرس www.swedenabroad.com رجوع کنید و بین صفحات آن سفارت یا کنسولگری مورد نظر خود را پیدا کنید. در غیر این صورت از طریق دیگری با سفارت کنسولگری مربوطه تماس بگیرید.

شرایط مشترک
کلیه کسانی که میخواهند از سوئد و سایر کشورها شینگن دیدار کنند بایستی دارای پاسپورتی باشند که حداقل 3 ماه پس از تاریخ انقضای ویزا معتبر باشد. یک شرط دیگر آنست که مسافران برای معاش و هزینه سفر بازگشت پول بهمراه داشته باشند. مقامات سوئد ی تشخیص داده اند که یکفرد هر روز به40 یورو (370 کرون) طی مدت دیدار خود در سوئد نیاز دارد. این مبلغ در بعضی از موارد میتواند کمتر شود بطور مثال: در موارد اطفال خردسال، یا در موارد که هزینه مکان و غذا از قبل پرداخت شده باشد و یا اینکه متقاضی ویزا نزد خویشاوندان و دوستان سکونت نماید. دارا بودن پول کافی برای معاش را میتوان برای مثال با ارائه یک صورتحساب بانکی یا مدرک دیگری که دعوت کننده درسوئد تعهد کرده باشد که تمام مخارج شما طی مدت بازدیدتان از سوئد بر عهده میگیرد. یک بیمه پزشکی فردی نیز بایستی وجود داشته باشد که بتواند مخارج مشروجه زیر را تحت پوشش قرار دهد:

-خدمات پزشکی اورژانسی
-خدمات درمانی بیمارستانی اضطراری
-انتقال به وطن بدلایل پزشکی
بیمه مزبور بایستی مخارجی بالغ بر 30000 یورو را تحت پوشش قرار دهد و در کلیه کشورهای شینگن معتبر باشد. قرار داد ویژه برای اتباع آلبانی، بوسنی هرزگوین، روسیه، مقدونیه، مولداوی، مونتنگرو، اوکرائین و صربستان بعلت قرارداد تسهیل ویزا میان این کشورها و اتحادیه اروپا، مقررات ویژه ای صدق میکند. اطلاعات بیشتر در کنسولگری ها و سفارت های کشورهای اتحادیه اروپا در این هشت کشور وجود دارد. می توانید برای مثال به آدرس www.swednabroad.se سفارت یا کنسولگری مورد نظر خود را در صفحات آن پیدا کنید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزا شینگن (اروپا)

1. پاسپورت قدیمی (در صورت وجود )
2. اصل گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار و کپی آن.
3. دو قطعه عکس ۳ در ۴ رنگی تمام رخ با زمینه روشن.
4. پرینت گردش سه ماهه آخرحساب بانکی و موجودی بالای ۴۰۰میلیون ریال که توسط بانک مهر و امضا شده باشد
5. سند ملکی به نام شخص متقاضی و برای خانم های خانه دار کپی سند مالکیت و مدارک شغلی همسر.
6. مدارک شغلی شامل یکی از این موارد: لیست پرداخت حق بیمه و یا کارت پرسلنی وزراتخانه و یا سازمان وابسته به ارگان دولتی برای شاغلین دولتی. گواهی اشتغال به کار خطاب به سفارت شامل: سمت، تاریخ استخدام، میزان در آمد و زمینه فعالیت شرکت (در صورتی که شرکت خصوصی باشد لیست بیمه که نام مسافر در آن ذکر شده باشد.) کپی روزنامه رسمی، اساسنامه، جواز کسب، پروانه مطب، کارت نظام پزشکی (در صورت وجود هر کدام از موارد)
7. چک تضمین شده بانکی در وجه مسافر به مبلغ 300 میلیون ریال به ازای هر نفر بابت ضمانت بازگشت.
8. کشور های عضو محدوده ی شینگن: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی ، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس.

اخذ ویزا اروپا (شینگن):
تمامی مدارک ذکر شده در بالا باید به زبان انگلیسی باشند یا توسط دارالترجمه به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند. احتیاجی به تایید دادگستری نیست.
برای دوستانی که برای اولین بار ویزای شینگن دریافت می کنند ویزا شینگن ۱ ماه اعتبار دارد و ۱۵ روز می توانند در محدوده شینگن اقامت کنند.
اخذ ویزا شنگن بیشتر از ۱۵ روزه برای کسانی که تا کنون ویزا شنگن دریافت نکرده اند میسر نیست. اما اخذ ویزای بیشتر از ۱۵ روزه برای کسانی که قبلا حداقل یک ویزا شینگن در پاسپورت خود دارند امکانپذیر خواهد بود.
در حال حاضر به علت روند آسان تر اخذ ویزا از طریق کشور ایتالیا ، ویزا شینگن از این کشور اخذ می شود که شما بعد از ورود به کشور ایتالیا می توانید به هریک از کشور های محدوده شینگن سفر کنید. البته این موضوع الزامی نیست ولی بهتر است رعایت شود.
حدودا یک ماه از زمان تکمیل مدارک، زمان برای اخذ ویزا لازم است.
بعد از تکمیل مدارک ویزا ، وقت مصاحبه حضوری و انگشت نگاری برای مسافرین تعیین می شود که حضور شخص متقاضی ویزا الزامی است.
زمانی که وقت سفارت شما تعیین شد، ما توصیه های لازم را برای جلسه مصاحبه و انگشت نگاری در اختیار شما قرار می دهیم. برخورد مسافرین در سفارت به روند اخذ ویزا بسیار کمک خواهد کرد.

در یک خانواده پدر خانواده می تواند ساپورت کننده اعضای خانواده باشد و ارائه یک سند ملکی به نام پدر خانواده کافی می باشد.
اخذ ویزا حتما در غالب تور ( بلیط هواپیما، رزرو هتل، سایر خدمات) انجام می شود.
ضمانت بازگشت مسافرین باید به صورت وجه نقد یا چک تضمین شده ی بانکی در وجه مسافر باشد که در قبال رسید ممهور به مهر آژانس از مسافرین اخذ می شود. این وجه بعد از بازگشت مسافر از محدوده شینگن عودت داده می شود.

شرایط ویزا 
ویزا می‌تواند به صورت single صادر شود که در این صورت به شما تنها اجازه یک بار ورود به آن کشور را می‌دهد. همچنین‌ ویزای شما ممکن است multiple باشد که به این ترتیب، شما امکان ورود و خروج متعدد به کشور صادرکننده ویزا را در طی مدت اعتبار ویزا خواهید داشت.
پس اگر نیاز به مسافرت بعدی به کشور مورد نظر خود را دارید، به خاطر این‌که مجبور نباشید برای سفر بعدی ویزا بگیرید، سعی کنید ویزایی با مدت اعتبار طولانی‌تر و به صورت multiple بگیرید.
نکته مهمی که ‌‌باید به آن اشاره کرد، قانون عدم امکان تمدید ویزا برای ویزاهای توریستی و ویزاهای کمتر از ۶ ماه اعتبار است، البته در مواردی خاص مانند مشکلات پزشکی این کار انجام می‌شود.
از ویزا به خوبی نگهداری کنید. به خاطر داشته باشید که در یک کشور خارجی، گذرنامه به منزله کارت شناسایی و برگه هویت شماست و همچنین داشتن ویزا به منزله ورود قانونی شما به خاک آن کشور است که به همین دلیل باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید‌.