کوبا (آمریکا)

جمهوری کوبا در آمریکای جنوبی قرار دارد. این کشور بزرگترین جزیره دریای کارائیب است و در محل تلاقی خلیج مکزیک با دریای کارائیب و اقیانوس اطلس واقع شده است.

کوبا از آب‌های شمالی خود با آمریکا، از شرق با هائیتی، از شمال شرق با باهاماس و جزایر ترکز، از جنوب با جامائیکا و از غرب با مکزیک همسایه است. کوبا یکی از متنوع‌ترین فرهنگ‌ها را در منطقه کارائیب دارد.

فرهنگ اسپانیایی‌ها، بردگان آفریقایی و اقوام منطقه کارائیب بر فرهنگ آن در طول سال‌ها تاثیر گذاشته است.

خلبانان کوبایی در جنگ جهانی اول به کمک فرانسوی‌ها رفتند. در جنگ جهانی دوم هم کوبا به آمریکا شکر صادر می‌کرد و حتی یک جاسوس آلمانی را در کشور خود اعدام کرد.

سیاست در کوبا

مجلس ملی قدرت خلق کوبا اعضای 31 نفره شورای حکومتی کوبا را برمی‌گزیند که این شورا نیز به نوبه خود رییس جمهوری را انتخاب می‌کند.

رییس جمهوری نیز برای مدت پنج سال انتخاب می‌شود که در انتخاب مجدد وی هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.

فیدل کاسترو از زمان تصویب قانون اساسی جدید کوبا در سال 1976 تا 19 فوریه 2008 رییس جمهوری کوبا بوده است.[سابقه خبر] دادگاه عالی کوبا نیز عالی‌ترین شاخه قضایی دولت کوبا است.

“مجلس ملی قدرت خلق” عالی‌ترین مرجع دولتی و قانونگذاری کوبا محسوب می‌شود و نمایندگان آن برای دوره‌های پنج ساله انتخاب می‌شوند.

کاندیداهای نمایندگی مجلس ملی کوبا از طریق برگزاری انتخابات سراسری انتخاب می‌شوند. تمامی شهروندان کوبایی بالای 16 سال که محکوم به اعمال مجرمانه نیستند، واجد شرایط رای دادن هستند.

براساس ماده 131 قانون اساسی کوبا رای‌گیری به طور غیر علنی انجام می‌شود. در ماده 136 قانون اساسی کوبا نیز آمده است: برای انتخاب هر نماینده، بیش از نیمی از آرای حوزه انتخابیه ضروری است.

هیچ حزب سیاسی مجاز به معرفی کاندیدا برای شرکت در انتخابات و یا انجام تبلیغات انتخاباتی نیست. از سال 1975  حزب کمونیست کوبا پنج بار جلسات کنگره حزبی تشکیل داده است.

حزب کمونیست کوبا دارای 780 هزار عضو است و نمایندگان این حزب دست کم نیمی از اعضای شورای حکومتی و مجلس ملی را تشکیل می‌دهند. سایر اعضای شورای حکومتی و مجلس ملی نیز در هیچ حزبی عضویت ندارند.

اقتصاد در کوبا

تولید ناخالص داخلی این کشور 51.11 میلیارد دلار است که 4.6 درصد آن در بخش کشاورزی، 26.1 درصد آن در بخش صنعت و 69.3 درصد آن در بخش خدمات تولید می‌شود.

چهار میلیون و 853 هزار نفر نیروی کار این کشور کار می‌کنند. نرخ بیکاری در آن 1.9 درصد است و نرخ تورم 3.6 درصد.

محصولات صادراتی این کشور شامل شکر، نیکل، تنباکو، ماهی، محصولات پزشکی، مرکبات و قهوه است که به کشورهای هلند (21.8 درصد)، کانادا (21.6 درصد)، چین(18.7 درصد) و اسپانیا (5.9 درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل نفت، مواد غذایی، ماشین‌آلات و تجهیزات و مواد شیمیایی است که از کشورهای ونزوئلا (26.6 درصد)، چین (15.6 درصد)، اسپانیا (9.6 درصد)، آلمان (6.4 درصد)، کانادا (5.6 درصد)، ایتالیا (4.4 درصد)، آمریکا (4.3 درصد) و برزیل (4.2 درصد) وارد می‌شود.

مردم کوبا

جمعیت این کشور 11 میلیون و 394 هزار و 43 نفر است که میانگین سنی آنها 36.3 سال است.

امید به زندگی در بدو تولد در این کشور برای زنان 79.43 سال و برای مردان 74.85 سال است.

51 درصد از مردم این کشور از قوم مولاتو هستند؛ 37 درصد سفیدپوست، 11 درصد سیاه‌پوست و یک درصد چینی.

زبان رسمی این کشور اسپانیایی است. 99.8 درصد از جمعیت بالای 15 سال این کشور باسواد هستند.

مدارک لازم جهت اخذ ويزای کوبا:

گذرنامه+ دو قطعه عکس 4*3+ فتوکپی شناسنامه+ گواهی اشتغال به کار+ اصل بلیط+ رزرو هتل+فرم مشخصات فردی+اصل بیمه مسافرتی

مدت ویزا: 2 ماهه ——> 280$                تحویل: 10 روز کاری

شرایط ویزا 
ویزا می‌تواند به صورت single صادر شود که در این صورت به شما تنها اجازه یک بار ورود به آن کشور را می‌دهد. همچنین‌ ویزای شما ممکن است multiple باشد که به این ترتیب، شما امکان ورود و خروج متعدد به کشور صادرکننده ویزا را در طی مدت اعتبار ویزا خواهید داشت.
پس اگر نیاز به مسافرت بعدی به کشور مورد نظر خود را دارید، به خاطر این‌که مجبور نباشید برای سفر بعدی ویزا بگیرید، سعی کنید ویزایی با مدت اعتبار طولانی‌تر و به صورت multiple بگیرید.
نکته مهمی که ‌‌باید به آن اشاره کرد، قانون عدم امکان تمدید ویزا برای ویزاهای توریستی و ویزاهای کمتر از ۶ ماه اعتبار است، البته در مواردی خاص مانند مشکلات پزشکی این کار انجام می‌شود.
از ویزا به خوبی نگهداری کنید. به خاطر داشته باشید که در یک کشور خارجی، گذرنامه به منزله کارت شناسایی و برگه هویت شماست و همچنین داشتن ویزا به منزله ورود قانونی شما به خاک آن کشور است که به همین دلیل باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید‌.