درخت لور

از رستنی‌های شگفت انگیز مناطق حاره، مخصوصا جزایر خلیج فارس، درخت همیشه سبز، درخت لور (معروف به انجیر معابد) است که تاجی بزرگ با ریشه‌های هوایی متعدد دارد. میوه رسیده نارنجی رنگ درخت لور مطبوع و خوراکی است.

یکی از زیباترین درختان لور در تم سینتی (منطقه توریان) قرار دارد و در نزدیکی آن بقعه ای دیدنی با طرح معماری کهن به نام زیارت پیر واقع شده است.

درختان لور را می توان از جمله زیباترین درختان مناطق حاره ای دانست. درختی با تاجی بزرگ و ریشه ها ی متعدد که میوه نارنجی رنگش نیز مطبوع و خوراکی است. پوست کهنسال ، برگ ها و ریشه هایش که از بدنه آن آویزان هستند ، این درخت را از سایر درختان متمایز می کند. رشد ریشه های آن بصورتی است که مانند چتری بر روی زمین ، سایه افکنده است.

این درخت زیبا و شگفت انگیز را با نام‌های دیگری چون انجیر هندی یا انجیر پرتغالی نیز می‌شناسند و معتقدند که از سرزمین هندوستان به خلیج فارس آورده شده است. این درخت حاره‌ای، تاجی بسیار بزرگ با ریشه‌هایی هوایی دارد.

نام گذاری درخت لور به عنوان انجیر معابد، به دوره بودا بر می‌ گردد و دلیل آن وجود درخت انجیر مقدسی بوده است که بنا به اعتقاد بودایی یان، شخصی بودایی در زیر آن به مراقبه می پرداخت تا این که سر انجام به روشن بینی برسد. معمولا در نماد شناسی مذهبی این درختان را از روی برگ های شان که قلبی شکل هستند، شناسایی می کنند. یکی از معروف ترین نوع این درختان، درخت انجیر مقدسی است که در معبد ماها بودی وجود دارد و تقریبا زمان کاشت آن به ۲۸۸ سال قبل از میلاد مسیح باز بر‌ گردد.

نقشه گوگل

درجه هتل:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *