قرقیزستان (آسیا)

جمهوری قرقیزستان، (Киргизия, Кыргызстан) معروف به قرقیزستان، کشوری است در آسیای مرکزی. پایتخت آن بیشکک است.
جمهوری قرقیزستان با 198500 کیلومتر مربع مساحت در قسمت شمال شرقی آسیای مرکزی واقع شده است. این کشور در شرق و جنوب شرقی با چین، در شمال با قزاقستان و در جنوب با تاجیکستان و از غرب با جمهوری ازبکستان همسایه و هم مرز است.
جمعیت این کشور 5 میلیون و پایتخت آن شهر بیشکک است که جمعیت پایتخت 2/1 میلیون نفر میباشد.
این کشور شامل 7 استان بنامهای چوی، ایسیق کول، نازین، تالاس، باتکن، اوش و جلال آباد است. زبان اصلی مردم روسی و قرقیزی، مذهب آنان اسلام، 75 درصد مردم مسلمان و 20 درصد آنان مسیحی و 5 درصد آنان پیرو سایر ادیان میباشند.
به لحاظ موقعیت آب و هوایی، این کشور دارای آب و هوای معتدل کوهستانی، بهار و تابستان معتدل و زمستانی سرد است.

تاریخ:
در اوايل سدهٔ ۱۹ ميلادی، قرقيزستان تحت حکومت خانات خوقند (کاکند) درآمد. در سال ۱۸۷۶ قرقيزستان به امپراتوری روسيه ضميمه شد.
پس از انقلاب اکتبر، در سال ۱۹۲۶، جمهوری قرقیزستان (جزئی از اتحاد جماهیر شوروی) تشکيل شد. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، در سال ۱۹۹۱، قرقیزستان به استقلال دست یافت.

تقسیمات کشوری:
قرقیزستان دارای ۷ استان (ولایت) است (شهر بیشکک به‌طور مستقل اداره می‌شود):
شهر بیشکک
استان باتکن
استان چوئی
استان جلال‌آباد
استان نارين
استان اش
استان تالاس
استان ايسيک‌کل

جغرافیا:
قرقیزستان با چين، تاجیکستان، ازبکستان و قزاقستان همسایه است. قرقیزستان ۱۹۸،۵۰۰ کیلومتر مربع مساحت و ۵،۱۴۶،۰۰۰ تن جمعیت دارد.

مردم:
۶۴.۹ ٪ قرقيز، ۱۲.۵ ٪ روس و ۱۳.۸ ٪ ازبک هستند. اقلیتهای کوچک دیگری نیز از قبیل اوکراینی‌ها و غیره نیز در قرقیزستان وجود دارند. دین اکثریت مردم اسلام است. (بیشتر سنی)

ایمنی و امنیت:
– اتباع کشورمان در صورت سفر به قرقیزستان باید ضمن رعایت احتیاط و هوشیاری بسیار، اخبار تحولاتی را که ممکن است امنیت و سلامتی آنها را تحت تاثیر قرار دهد دنبال نمایند.
– جرایم خیابانی و ناامنی های اجتماعی کم و بیش در این کشور به چشم می خورد بر این اساس توصیه میگردد جواهرات، اشیاء قیمتی، پول نقد و مدارک مسافرتی را در محل ایمن نگهداری نموده تا هدف افراد شرور و دزدان قرار نگیرد.
– از بیرون رفتن در هنگام شب و حضور در پارک ها و نیز محل تجمع افراد شرور و ولگرد اجتناب ورزید.
– برای تردد در شهر تنها از تاکسی های آرم دار و مشخص استفاده نموده و حداکثر از نشستن در صندلی جلوی تاکسی خودداری نمایند.
– در صورت سفر به این کشور، درب محل سکونت خود را بدون هماهنگی تلفنی با نزدیکترین مرکز کلانتری، بر روی پلیس و نیروهای انتظامی بعد از ساعت شش غروب باز نکنید چون ممکن است افرادی به عنوان پلیس قصد سرقت از محل سکونت شما را داشته باشند.

قوانین، آداب و رسوم:
– پلیس در اجرای اعمال مدیریت خود در سطح شهر، رفت و آمدها را زیر نظر داشته و مدارک مسافرتی خارجیان را بازرسی می نماید، لذا توصیه می گردد درصورت مراجعه پلیس اطمینان ازعنوان وی دراین خصوص با وی همکاری نموده و در صورت وجود موارد مشکوک از پلیس بخواهید شما را به نزدیکترین پاسگاه پلیس منتقل نماید.
– برای اینکه از نظر قوانین قرقیزستان با مشکل مواجه نشوید فقط در صرافی های مجاز نسبت به تبدیل ارز اقدام نمایند.
– وسایل همراه خودتان را در اماکن عمومی بی توجه رها نکنید و نیز وسایل افراد ناشناس را به منظورهای مختلف حتی جهت مواظبت از آن نپذیرید که بعضا مشکلاتی را بدنبال داشته است.
– پلیس و نیروهای مرزی، برای کنترل بیشتر مواد مخدر، بازرسی های دقیق از افراد به عمل می آورد. قوانین این کشور درخصوص مواد مخدر سخت گیرانه است و حبس های طولانی و اخراج از این کشور و مشکلات جانبی دیگر را بدنبال خواهد داشت.
– پس از ورود به این کشور، نسبت به ثبت اقامت خود در نزدیکترین مرکز کلانتری محل اقدام گردد.
– درصورت پرداخت مبلغی بابت عقد قرار داد و یا فعالیتهای اقتصادی حتی در حجم کم رسید دریافت دارید.
– حتی المقدور ازمراجعه بی مورد به پاسگاه و مرکز پلیس مگر در مواردی که کتبا از شما دعوت به عمل آمده یا مواردی نظیر آنچه قبلا به آن اشاره شد ، خودداری نمائید.
– برای رانندگی در قرقیزستان می باید گواهینامه ملی این کشور یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید. (I D P) یک مجوز بین المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از 160 کشور جهان رانندگی نمایند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید. اضافه می نماید متقاضیان این نوع گواهینامه می توانند در داخل کشور با مراجعه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.
– به علت عدم وجود قرار داد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.
– چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده 36 کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و مقررات محل بوده و  وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.

الزامات ورود و اقامت:
– اتباع کشورمان قبل از سفر به این کشور حتما باید از نمایندگی این کشور در تهران و مشهد روادید ورود دریافت دارند. داشتن روادید و گذرنامه با اعتبار بالای شش ماه از الزامات ورود به این کشور محسوب میگردد.
– در صورت داشتن همراه حتما نام همراه باید در روادید به تعداد درج گردد. در غیر اینصورت ورود آنان به این کشور با مشکلاتی همراه خواهد بود و بعضا از ورود همراه جلوگیری شده است.
– در صورت قلم خوردگی در روادید ، صادر کننده باید در بخش مربوطه کاملا توضیح دهد تا در مبادی ورود بامشکل مواجه نشوید.
– تاریخ صدور و اعتبار روادید باید کاملا روشن و بدون خط خوردگی باشد.
– عدم تهیه مدارک مورد نیاز جهت کار و اقامت در این کشور موجب محکومیت و جریمه اتباع ایرانی گردیده وبعضا مسئولین امر را نسبت به رعایت حقوق اجتماعی هموطنان بی توجه نموده است.
– به هیچ عنوان تغییری در نوع روادید و تعداد ورود آن داده نمی شود درصورت نیاز ضروری است با نمایندگی کشورمان در بیشکک مشورت شود.

شرایط سفر و اطلاعات سودمند:
کشور قرقیزستان همچون دیگر کشورهای تازه استقلال یافته آسیائی میانه، برای سفر اتباع کشورمان خصوصا در ایام تعطیلات و فصل تابستان مکان مناسبی میباشد و ضروری است این سفرها در قالب تورهای مسافرتی انجام پذیرد. در سالهای اخیر سفر تجار به این کشور جهت معاملات تجاری درحال افزایش است. توصیه میگردد هرگونه اقدام تجاری با هماهنگی نمایندگی کشورمان انجام پذیرد تا در ادامه کار با مشکل مواجه نشوید.

مدارک لازم جهت اخذ ويزاي قرقیزستان:

اصل پاسپورت + يك قطعه عكس

مدت ویزا:

  • 15 روزه توریستی عادی ——> 120$               تحویل: 15 روز کاری
  • 15 روزه توریستی فوری ——> 160$              تحویل: 7 روز کاری
  • 30 روزه توریستی عادی ——> 140$              تحویل: 15 روز کاری
  • 30 روزه توریستی فوری ——> 190$              تحویل: 7 روز کاری
  • 30 روزه تجاری —————–> 380$           تحویل: 15 روز کاری

شرایط ویزا 

ویزا می‌تواند به صورت single صادر شود که در این صورت به شما تنها اجازه یک بار ورود به آن کشور را می‌دهد. همچنین‌ ویزای شما ممکن است multiple باشد که به این ترتیب، شما امکان ورود و خروج متعدد به کشور صادر کننده ویزا را در طی مدت اعتبار ویزا خواهید داشت.
پس اگر نیاز به مسافرت بعدی به کشور مورد نظر خود را دارید، به خاطر این‌که مجبور نباشید برای سفر بعدی ویزا بگیرید، سعی کنید ویزایی با مدت اعتبار طولانی‌تر و به صورت multiple بگیرید.
نکته مهمی که ‌‌باید به آن اشاره کرد، قانون عدم امکان تمدید ویزا برای ویزاهای توریستی و ویزاهای کمتر از ۶ ماه اعتبار است، البته در مواردی خاص مانند مشکلات پزشکی این کار انجام می‌شود.
از ویزا به خوبی نگهداری کنید. به خاطر داشته باشید که در یک کشور خارجی، گذرنامه به منزله کارت شناسایی و برگه هویت شماست و همچنین داشتن ویزا به منزله ورود قانونی شما به خاک آن کشور است که به همین دلیل باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید‌.