پارک قوبوستان

 

پارک ملی قوبوستان (Qobustan Milli Parkı) در نزدیکی باکو که مملو از سنگ‌نگاره‌های باستانی است. پارک ملی قوبوستان یا پارک فرهنگی هنری سنگی قوبوستان که منطقه‌ای وسیع در جنوب شرقی کوه‌های قفقاز و تقریبا ۶۴ کیلومتری جنوب غربی باکو است که مابین دو رود «پیرساقات» و «سوماقیت» قرار گرفته است. این پارک دارای کوه‌ها و تپه‌های متعدد، به همراه دره‌های عمیق و تنگ است.

این منطقه تقریبا خشک و گرم در سال ۱۹۶۶ به علت کشف غارهای باستانی مسکونی، اشیاء تاریخی، گاز-سنگها و گِل‌فشان‌ها* و نیز سنگ‌نگاره های منحصر بفردی که عمری بین ۵ هزار تا ۴۰ هزار سال دارند، تحت حفاظت درآمده و سپس در سال ۲۰۰۷ به فهرست میراث جهانی یونسکو راه یافت.

پارک-ملی-قوبوستان-باکو-142924-همگردی
بیشترین اهمیت این منطقه به قدمت بسیار طولانی آن برای سکونت بشر باز می‌گردد، بطوریکه ۶ هزار سنگ‌نگاره آن از اهمیت تاریخی و فرهنگی فراوانی برخوردارند. پیش‌بینی می‌شود قدمت سکونت بشر در این منطقه به عصر یخبندان می‌رسد.
اغلب سنگ نگاره ها شامل انسان‌های شکارچی، نقش اسباب و وسایل شکار، رقص و مبارزه‌ها و قایق‌های نظامی، شترها و کاروان‌ها و … است.
کل مساحت ناحیه حدود ۵۳۷ هکتار می‌باشد.*گِل‌فشان‌ها:چشمه‌های گِل سرد که بعد از مدتی به علت روی هم انباشه شدن گل و لای ارتفاع می‌گیرند. این گل‌فشان‌ها نشانه فعالیت لایه‌های زیرین زمین و احتمال زلزله های آینده‌اند.
 

 

 

       

 

نقشه گوگل

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *