کلیساهای باکو

بسیاری از مردم همواره علاقه زیادی برای بازدید و آشنایی با دین و فرهنگ های دیگر دارند در این مطلب به معرفی چند مورد از کلیساهای باکو می پردازیم.

کلیسای سنت گرگوری روشنگر

Church of Saint Gregory the Illuminator

تاریخ طولانی تقسیم و درگیری بین آذربایجان و ارمنستان، بقای کلیسای ارمنی گرگوری روشنگر باکو را کمیاب و شگفت‌انگیز کرده است. قدمت این کلیسا به نیمه دوم قرن نوزدهم برمی گردد. این کلیسا که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی توسط دولت بازسازی شد، امروزه دیگر برای عبادت مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه نمادی از همزیستی مسالمت آمیز گذشته ارمنی ها و آذربایجانی ها به عنوان همشهریان است.

کلیسای ناجی

Church of the Saviour

معماری کلاسیک گوتیک کلیسای لوتری ناجی باکو مربوط به پایان قرن نوزدهم است. این کلیسا که توسط اعضای جامعه تجاری بین‌المللی تأثیرگذار باکو، از جمله خانواده نوبل به شدت لوتری، تامین می‌شود، توسط معمار آلمانی آدولف آیشلر، که همچنین مسئول طراحی مسجد نمادین امام حسین باکو است، طراحی شده است. این ساختمان که در طول سال های استالین از خرابی در امان بود، جان سالم به در برد. امروزه این کلیسا که با حمایت و بودجه گسترده دولت بازسازی شده است، محل استقرار جماعت لوتری تازه احیا شده، جلسات جوامع رو به رشد مسیحی انجیلی آذربایجان، و همچنین میزبانی کنسرت های موسیقی کلاسیک منظم است.

کلیسای جامع Myrrhbearers

Cathedral of the Holy Myrrhbearers

گلدسته طلایی و گنبد سنتی کلیسای جامع ارتدکس روسی باکو، که به میرابران مقدس تقدیم شده است، گواهی بر بقای ایمان در روزهای سخت است. در سال 1909 ساخته شد و تنها 11 سال بعد به دلیل پایان استقلال کوتاه مدت آذربایجان تحت کنترل شوروی بسته شد. این ساختمان که به‌عنوان انبار و سپس به‌عنوان سالن ورزشی مورد استفاده قرار گرفت، در اثر موشک‌های شلیک شده توسط نیروهای شوروی در بحران «ژانویه سیاه» در سال 1990 به شدت آسیب دید. – در سال 2000 افتتاح شد و در سال 2001 توسط پاتریارک الکسیوس دوم، کلیسای جامع ارتدکس روسی نامگذاری شد. یکی از سه کلیسای ارتدکس روسی در باکو، Myrrhbearers مقدس اکنون محل اجتماع و مقر ارتدکس ارتدکس باکو و کاسپین است.

کلیسای مریم مقدس

Church of the Virgin Mary’s Immaculate Conception 

جدیدترین کلیسای باکو، کلیسای کاتولیک مدرن و شگفت‌انگیزی است که در سال 2007 تقدیس شد. یک کلیسای قبلی با همین نام در سال 1931 توسط شوروی ویران شد – اما پس از بازدید پاپ ژان پل دوم از آذربایجان در سال 2000 ، دولت این کشور را تخریب کرد. زمین اهدایی برای ساختمان جدید در سال 2011 کلیسا مرتفع شد و به مقر حکومت حواری جدید آذربایجان تبدیل شد و در سال 2016 حضرت پاپ فرانسیس در اینجا مراسم عشای ربانی را برگزار کرد. امروزه کلیسا محل استقرار جماعتی کوچک اما پر جنب و جوش از مؤمنان است.

برای اطلاعات بیشتر از کلیساهای باکو و آذربایجان با ما در مقالات بعدی همراه باشید


    
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *